Grafiek van de week: Industriële sector zwicht niet voor Trump!

Geert Van Herck
Chief Strategist KEYPRIVATE
18 september 2025
3 minuten te lezen
De verkiezing van Donald Trump als Amerikaanse president bracht heel wat ongerustheid met zich mee. De aankondiging van hogere importtarieven onder zijn impuls zou volgens heel wat economisten voor een lagere groei zorgen. Ondertussen weten we dat, ondanks wat dreigende taal heen en weer, de meeste landen een ‘nieuw’ handelsakkoord sloten met de VS en dat dit voor Europese bedrijven een importtarief van 15% betekent.
Wat deed deze duidelijkheid met het producentenvertrouwen? Is het hersteld?
Laat ons daarvoor gewoontegetrouw even een blik werpen op de evolutie van de “Global Manufacturing PMI”. Deze index meet het vertrouwen onder bedrijfsleiders wereldwijd die actief zijn in de industriële sector.
Wanneer dit cijfer maandelijks gepubliceerd wordt, kijken economische waarnemers steeds naar het 50-niveau. Een cijfer boven de 50 punten wijst op een expansie van de activiteit in de industriële sector. Onder de 50 punten dan weer op een krimp.
In grafiek 1 zien we dat deze vertrouwensindicator in augustus 2025 boven de 50 punten uitstijgen tot 50,9 punten. Dat is het hoogste niveau sinds juni 2024 en meteen een signaal dat we weer in een groeiscenario voor de zwaar geteisterde industriële sector mogen geloven.
Grafiek 1 : evolutie van het wereldwijde producentenvertrouwen (industrie)

Bron : S&P Global
Wanneer we dichter bij huis blijven en onze blik op de evolutie van het Europese industriële producentenvertrouwen richten, zien we ook daar een zeer positieve evolutie. Sinds de start van dit jaar is er een sterk herstel opgetreden voor de belangrijkste Europese industrielanden zoals Duitsland, Frankrijk en Italië, zoals te zien is in grafiek 2.
Zonder twijfel had de Duitse aankondiging van meer defensie- en infrastructuurinvesteringen daarmee te maken. Want wanneer de Duitse economische motor op toerental komt, heeft dit op de rest van Europa effect. Wij zijn benieuwd of dit herstel zich verder doorzet en het europessimisme plaats maakt voor euro-optimisme.
Grafiek 2 : evolutie van het Europese producentenvertrouwen

Bron : S&P Global
Kortom, de onzekerheid over Trump en zijn handelsbeleid lijkt weg te ebben. Bedrijfsleiders weten ondertussen waar ze toe zijn met de nieuwe invoertarieven. Het producentenvertrouwen in de industriële sector knoopt opnieuw aan met groei en beleggers kijken met vertrouwen naar de toekomst.
Kijk maar naar de nieuwe records voor belangrijke indices zoals de Amerikaanse S&P 500 en de Europese Euro Stoxx 50. Voor het eerst in vele jaren stellen we vast dat Amerikaanse aandelen achterblijven op Europese aandelen (en ook op Chinese aandelen).
Aan beleggers die graag een graantje van dit cyclische herstel willen meepikken, valt het te overwegen om eens te gaan kijken bij Europese cyclische bedrijven en bedrijven met een kleinere beurskapitalisatie (“Small caps”).